Nástup do nového zaměstnání může mít na pracovníky daňové dopady, někdy jim dokonce může vzniknout povinnost podat daňové přiznání. Vše záleží na okolnostech.
Vždy však platí, že při nástupu do nového zaměstnání byste měli oznámit mzdové účetní, u které jste zdravotní pojišťovny a případně podepsat formulář Prohlášení k dani. Zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani uplatňují při výpočtu daně z příjmu daňové slevy, na které mají nárok a vždy slevu na poplatníka,
uvedla Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars s tím, že při práci pro dva zaměstnavatele současně je možné mít prohlášení k dani podepsáno pouze u jednoho z nich.
Zaměstnavateli byste měli oznamovat všechny skutečnosti, které jsou pro nějak důležité z hlediska odvodů. Například změnu zdravotní pojišťovně, ale třeba i narození dítěte, na které si pak můžete uplatňovat daňovou slevu (nárok však musíte prokázat příslušným potvrzením – toto se netýká pouze slevy na poplatníka, na kterou vzniká nárok automaticky).
Co když na sebe zaměstnání plynule nenavazují?
V praxi někdy dochází k tomu, že na sebe původní a nové zaměstnání plynule nenavazují. Ať záměrně nebo ne, někdy vznikne mezi pracemi například měsíční mezera. I když nejde o nijak dlouhou dobu, je vhodné se na toto období zaregistrovat na úřad práce. A to hned z několika důvodů. Za daný měsíc získáte při splnění zákonných podmínek nárok na podporu, nebudete si muset platit ze svého zálohu na zdravotní pojištění.
Za občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát, ostatní nezaměstnaní občané si musí platit zdravotní pojištění jako OBZP, které za celý kalendářní měsíc činí 2808 Kč,
informovala Ivanco.
Doba na úřadu práce se vám navíc zčásti zohlední i pro účely nároku na důchod.
Pokud jste během roku pracovali pro více zaměstnavatelů postupně za sebou a nemáte žádné jiné podstatné příjmy, můžete posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně (pokud jste měli u všech zaměstnavatelů podepsáno prohlášení k dani). Od bývalých zaměstnavatelů je potřeba mít potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň za odpracované měsíce během roku,
vyjmenovala daňová poradkyně.
Jiná situace nastane v případě, kdy si nedáváte mezi pracemi pauzu, ale naopak pro nového zaměstnavatele začnete pracovat ještě v době výpovědní lhůty, kdy jste i u toho původního. Pokud máte aspoň v jednom měsíci během roku příjmy od dvou zaměstnavatelů souběžně a jedná se o příjem podléhající zálohové dani z příjmu, budete muset po konci období podat daňové přiznání. Pokud ale platí, že jste měli za dané období jen příjmy ze zaměstnání, budete moci podat přiznání na zjednodušeném dvoustránkovém formuláři daňového přiznání.