Advokátní úschova se obecně považuje za bezpečný způsob, jak převést peníze například při koupi nemovitosti: plácnete si s prodávajícím, vyhledáte advokáta, sepíšete smlouvu o advokátní úschově, advokát pro vás otevře speciální účet a v momentě, kdy vás katastr nemovitostí začne vést jako vlastníka dané nemovitosti (může trvat až 30 dní), advokát uvolní daný obnos pro prodávajícího.
Poškození v kauzách okolo advokátky Sukové (zpronevěra 157 mil. Kč) či advokáta Filipa (157 mil. Kč) by ale patrně advokátní úschovu za bezpečný způsob vypořádání finanční transakce neoznačili. Podle dat Ministerstva spravedlnosti se pak suma za advokátní zpronevěry za posledních 15 let blíží částce 1 mld. Kč.
Ve snaze předejít podobným případům proto zákonodárci připravili novelu zákona o advokacii. Ta přímo do zákona zavádí několik kontrolních mechanismů (řadu z nich dosud upravovaly pouze nejrůznější stavovské předpisy), které mají pokusům o zpronevěru předcházet, nebo je alespoň včas odhalit. Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěřování, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo,
komentoval novou podobu zákona ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Podle Roberta Němce, předsedy České komory advokátů (ČAK), která se na novele zákona podílela, pomůže zpřísnění pravidel advokátních úschov obnovit důvěru veřejnosti v jejich bezpečné provádění.
Advokáti: Zákaz vkladů či výběrů v hotovosti
Advokátní úschova obecně probíhá následovně: jakmile se daný advokát s klientem na poskytnutí služby dohodne, otevře mu v některé z bank speciální účet. Tento účet musí být vždy oddělený od ostatního majetku advokáta, zároveň ale musí být daný advokát, případně jeho advokátní společnost, majitelem účtu.
Na jednom účtu advokátní úschovy lze uložit peníze pouze jednoho klienta. Další obnos je možné na tento účet uložit teprve v momentě, kdy se vypořádá transakce prvního klienta.
Ve snaze předejít neoprávněnému výběru peněz nadto zákon nyní výslovně zakazuje, aby advokát v rámci úschovy jakkoli manipuloval s hotovostí – přijímal ji, nebo ji z banky vybíral. Samotný vklad musí vždy provést klient – buď v hotovosti na pokladně dané banky nebo bezhotovostním převodem.
Nová povinnost pro banky: Zasílání notifikací
Zákon některé povinnosti nově ukládá také bankám. Konkrétně jde o povinnost zasílat klientovi, jehož peníze jsou na daném účtu uschované, elektronické notifikace ohledně veškerých pohybů, změn kontaktních údajů, ale i samotného založení, respektive vedení úschovního účtu.
Pokud například dojde k pohybu na úschovním účtu, banka musí klientovi odeslat upozornění, ve kterém uvede číslo účtu úschovy a čísla účtů, na které se peníze převedly, včetně převedené sumy. Díky těmto notifikacím získají klienti přehled o tom, co se s jejich penězi děje a v případě nedohodnutých transakcí se také můžou ihned bránit.
Lepší kontrolní mechanismy
Dohled nad advokátními úschovami provádí Česká advokátní komora. Jedním z mechanismů je Elektronická kniha úschov. V praxi jde o jakýsi registr úschov klientů daného advokáta. Platí, že všichni advokáti do této knihy musí hlásit všechny provedené úschovy, včetně jejich vyplacení. Nově je tato povinnost zakotvená přímo v zákoně.
Zásadnější novinkou je ale to, že ČAK nyní dostala mechanismy, jak údaje nahlášené v Elektronické knize úschov lépe kontrolovat. Zatímco dříve ČAK nemohla po bankách požadovat údaje, díky kterým by kontrolu informací poskytnutých advokátem provedla, nově mají banky povinnost tyto údaje – čísla účtů úschov, údaje o jejich stavu nebo změnách – pro účely kontroly poskytnout.
Garanční fond České advokátní komory
Za stěžejní změnu označuje odborná veřejnost zavedení Garančního fondu České advokátní komory. Z fondu, který by měl vzniknout k 1. lednu 2026, má docházet k odškodnění klientů poškozených trestným činem advokáta v souvislosti s úschovou peněz.
Podvedení klienti nepoctivých advokátů by pak mohli získat odškodnění do výše 2,5 mil. Kč, případně 5 mil. Kč, pokud by šlo o úschovu při koupi nemovitosti.
Na co si dát ještě pozor?
Pokud plánujete advokátní úschovu využít, vyplatí se mít krom výše uvedeného na paměti ještě několik dalších pravidel. Předně – advokáta, přes kterého úschova proběhne, si vždy můžete vybrat podle sebe. Nemusíte tedy například souhlasit s advokátem, kterého vám bude chtít dohodit realitní kancelář.
Advokátní úschovu jako takovou je třeba vždy ošetřit písemnou smlouvou, kde si jasně stanovíte práva a povinnosti obou stran, především co se týče vydání předmětu úschovy.
Předtím, než od vás advokát peníze přijme, by vás také měl písemně informovat o:
- své povinnosti přijmout peníze pouze na účet úschovy,
- podmínkách a omezeních při nakládání s penězi – zejména pokud jde o zákaz vkladů a výběrů na úschovním účtu a o povinnosti nakládat s vašimi penězi pouze v souladu se smlouvou,
- povinnosti banky zaslat vám potvrzení o tom, že vede úschovní účet, včetně čísla účtu úschovy a vašich kontaktních údajů,
- podmínkách změny údajů sdělených bance – pokud u vás nebo protistrany dojde ke změně údajů, musí to advokát bance oznámit bez zbytečného odkladu.
Alternativa? Notářská úschova
Vedle advokátní úschovy lze využít také notářskou úschovu, její princip je totožný. Při prodeji nemovitosti notář přijme do notářské úschovy kupní cenu a po zápisu vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí danou částku poukáže na účet prodávajícího. Přesná pravidla upravuje notářský zákon, dohled nad činností notářů pak provádí Notářská komora a také Ministerstvo spravedlnosti.
I notářská úschova přitom musí proběhnout převodem peněz nebo jejich složením na samostatně vedený notářský účet. Pokud pro úschovu využijte služeb notáře, budete také předem vědět, jak si notář určí svoji odměnu – ta se vždy určuje dle takzvaného notářského tarifu. Tarifní hodnotou jde zde částka přijatá do úschovy. Konkrétně:
- základní odměna notáře činí z prvních 100 tis. Kč 1,2 % tarifní hodnoty,
- z přebývající částky až do 500 tis. Kč tarifní hodnoty 0,6 %,
- z přebývající částky až do 1 mil. Kč tarifní hodnoty 0,4 %,
- z přebývající částky až do 10 mil. Kč tarifní hodnoty 0,2 %,
- a z přebývající částky až do 30 mil. Kč tarifní hodnoty 0,1 %, vždy však nejméně 1 000 Kč,
- částka nad 30 000 000 Kč se do základu tarifní hodnoty nezapočítává.
Pokud jste ale notáře využili i pro sepsání kupní smlouvy, bude jeho odměna nižší: 10 % vypočtené odměny.
Obdobně si odměnu za advokátní úschovu stanovují také advokáti – může jít například o paušální částku za vypracování smlouvy a poté se odměna určí jako určité procento z uschované částky. Konkrétní sazby ale vždy závisí na daném advokátovi.