Podání přiznání k dani z příjmů za minulý rok ovlivní několik změn.
Čím už si daň nesnížíte?
V nadcházejícím daňovém přiznání poprvé nebude možné odečíst daňovou slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné) a daňovou slevu na studenta.
Od základu daně už také neodečtete zaplacené příspěvky odborům a úhradu zkoušky ověřující další vzdělávání.
Naposledy bylo možné je uplatnit loni, tedy při podávání daňového přiznání (nebo při zúčtování daní) za rok 2023.
Další podmínka u slevy na manžela
Od roku 2024 také platí další podmínka pro vznik nároku na daňovou slevu na vyživovaného manžela (platí i pro registrované páry).
Nárok na ni vzniká v případě, že s vámi žije daná osoba ve společné domácnosti, její příjmy (před odečtením výdajů) za minulý rok nepřesáhly hranici 68 000 Kč a pečuje o vyživované dítě do tří let věku. Může jít o vlastní či osvojené dítě nebo o dítě druhého z manželů. Sleva jde uplatnit také při péči o vnuka (vlastního, nebo druhého z manželů) za podmínky, že jde o péči nahrazující péči rodičů.
Podmínka ročních příjmů do 68 tis. Kč zůstává beze změny.
Rozšíření u daňového zvýhodnění (slevy na děti)
Od roku 2024 podle § 35c odst. 8) platí, že pokud zletilé či (nově i) nezletilé vyživované dítě ve společně hospodařící domácnosti uzavře manželství, může uplatnit jeho manžel slevu na vyživovaného manžela (vznikne-li na ni nárok). Tato sleva se uplatňuje v takovém případě přednostně.
Pokud se ale stane, že manžel nemá příjmy, aby se dala sleva od daně odečíst, může si rodič dítěte nebo poplatník, u něhož jde ve vztahu k dítěti o péči nahrazující péči rodičů, místo toho uplatnit daňové zvýhodnění (pokud dítě a vyživované dítě tohoto dítěte vymezené pro uplatnění slevy na manžela s ním žije ve společně hospodařící domácnosti).
Limit příjmů pro daňový bonus
V letošním roce je nutné mít pro vznik nároku na čerpání daňového bonusu vyšší příjmy (ze zaměstnání či podnikání) než loni. Změna vyplývá z růstu minimální mzdy. Daňový bonus může čerpat jeden z rodičů, pokud měl v daném roce příjem ze zaměstnání nebo podnikání minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy.
Pro příjmy za rok 2024 jde o částku 113 400 Kč (pro příjmy za rok 2025 pak o částku 124 800 Kč).
Zaměstnanci mohou uplatňovat slevu na dítě a tím i daňový bonus už během roku na měsíční bázi. Je ale nutné mít hrubou mzdu vyšší než polovinu minimální mzdy, tedy 10 400 Kč.
Výše daňového bonusu už není na měsíční ani roční bázi nijak zastropovaná.
Prodloužení výjimky pro vyšší limit na odpočet darů
Došlo k dalšímu prodloužení dočasného navýšení limitu pro odečet bezúplatných plnění od základu daně. Dary je i nadále možné odečítat do 30 % základu daně.
Kromě roku 2024 byla výjimka prodloužena také pro roky 2025 a 2026.
Opatření má kořeny už v době koronavirové pandemie, poté zůstalo v platnosti kvůli válce na Ukrajině a naposledy platnost prodloužila novela Lex Ukrajina.
Stále je tedy možné zahrnovat do tohoto odpočtu i dary na podporu napadené Ukrajiny podle pravidel platných pro rok 2023. Vyšší limit ale platí pro všechny dary, které zákon připouští odečítat od základu daně (například tedy i dary pro likvidaci následků loňských povodní apod.).
Společný limit pro podporované produkty zajištění na stáří
Od základu daně je možné odečíst platby na finanční produkty, které stát podporuje pro účely zabezpečení na stáří. Od roku pro tyto účely platí souhrnný limit 48 tis. Kč za rok, který můžete podle svých preferencí uplatnit kromě penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření ze třetího pilíře a životního pojištění (kromě čistě úrazového) také na další tzv. podporované produkty spoření na stáří – zejména z oblasti investic (musí jít o tzv. DIP) a případně i na pojištění dlouhodobé péče.
Abyste si mohli platby od základu daně odečítat, musí smlouva plnit zákonné podmínky z § 15a a § 15b (např. výběr až v 60 letech, platnost smlouvy aspoň na 120 měsíců, resp. 60 měsíců při sjednání do konce roku 2023 apod.).
Řešíte daně? Při výpočtu vám pomůže naše daňová kalkulačka. Abyste pak měli výpočet kam zapsat, stáhněte si formuláře daňového přiznání, které obsahují i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Limit pro aplikaci druhého pásma daně
Od roku 2024 došlo ke snížení hranice pro aplikaci 23% sazby daně z příjmů z původního 48násobku na 36násobek průměrné mzdy. U příjmů za rok 2024 jde o částku 1 582 812 Kč ročně (131 901 Kč měsíčně).
Pro příjmy za rok 2025 platí hranice 1 676 052 Kč za rok (měsíčně 139 671 Kč).
U zaměstnanců se tímto limitem testuje součet hrubých mezd, u OSVČ jde o roční příjmy po odpočtu výdajů.
Limit pro zdanění penze
Pravidelně vyplácené důchody jsou od daně z příjmů osvobozené do 36násobku minimální mzdy. Pro rok 2024 to odpovídalo částce 680 400 Kč, pro rok 2025 je to částka 748 800 Kč.
Limit pro osvobození příjmů z výher
Limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardních her (například kurzové sázky, Sportka, poker nebo ruleta) se od roku 2024 výrazně snížil. Nově je osvobozena jen částka do 50 tis. Kč místo do 1 mil. Kč. Skupina lidí, kteří budou muset za loňský rok kvůli výhře podávat daňové přiznání, se tak o dost zvětší.
Termíny pro podání daňového přiznání a přehledy
Letos tedy vychází lhůty pro řádné podání přiznání k dani z příjmů takto:
- základní lhůta pro papírové do 1. dubna 2025,
- lhůta pro přiznání podávané elektronicky do 2. května 2025,
- lhůta pro přiznání podané přes daňového poradce a advokáta do 1. července 2025.
Pro většinu poplatníků z řad fyzických osob platí květnový termín kvůli zavedení povinnosti podávat přiznání související s podnikáním elektronicky za podmínky, že stát subjektu zpřístupnil datovou schránku.
Přehledy je letos za loňský rok nutné podat nejpozději do:
- do 8. 4. 2025 pro OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání za rok 2024 (platí pouze pro zdravotní pojišťovny),
- 2. 5. 2025, pokud jste daňové přiznání podali ve lhůtě 3 měsíců od uplynutí minulého roku (bez ohledu na formu podání),
- 2. 6. 2025, pokud přiznání odevzdáte elektronicky po 1. 4. 2025,
- 31. 7. 2025, pokud jste neměli povinnost podat daňové přiznání (platí pouze pro přehled pro ČSSZ),
- 1. 8. 2025, pokud daňové přiznání podá daňový poradce po 1. 4. 2025.
Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ povinně elektronicky
Od letošního roku i pro přehled o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) platí, že máte-li ze zákona zpřístupněnu datovou schránku, musíte dělat podání pro tento úřad už jen elektronicky (k podání v papírové formě se nepřihlíží).
(V případě přehledu pro zdravotní pojišťovnu si OSVČ může vybrat, zda zvolí elektronickou formu přes rozhraní konkrétní zdravotní pojišťovny, pošle formulář datovou schránkou, poštou, nebo ho donese na pobočku osobně.)
Způsob podání přehledu
Zákon předepisuje, že elektronické podání by mělo být učiněno ve formátu XML. ČSSZ ale volí benevolentnější přístup a připouští i jinou elektronickou formu.
Byť je pro podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ zákonem předepsaný způsob, tj. podání ve formátu XML, i přesto ČSSZ akceptuje i podání ve formátu PDF (vyplnění přehledu ve formátu PDF a jeho následné zaslání do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště územní správy sociálního zabezpečení, které je také považováno za elektronické podání),
řekla serveru Měšec.cz mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.
Akceptovatelné způsoby elektronického podání tedy jsou:
- prostřednictvím interaktivního formuláře z ePortálu ČSSZ – tiskopis pak odesíláte ve formátu XML přímo vaší místně příslušné správě sociálního zabezpečení (po přihlášení do ePortálu ČSSZ – např. prostřednictvím ověření datovou schránkou – se vám značná část údajů do přehledu vyplní automaticky),
- ve formátu XML prostřednictvím přímého kanálu (přes veřejné rozhraní pro e-Podání (VREP/APEP) za podmínky, že vlastníte uznávaný elektronický podpis),
- v čitelném formátu (např. v PDF) doručit formulář na e-podatelnu nebo do datové schránky příslušné správy sociálního zabezpečení, pokud máte uznávaný elektronický podpis nebo datovou schránku.
Nemáte-li zpřístupněnou datovou schránku ze zákona, můžete zaslat formulář z ePortálu ČSSZ např. ve formátu PDF na e-podatelnu (máte-li uznávaný elektronický podpis) nebo ho doručit na příslušnou správu sociálního zabezpečení poštou či osobně. V situaci, kdy se potýkají s technickými obtížemi, mohou využít podání v listinné formě i OSVČ, které by měly podat formulář elektronicky. Musí ale důvod řádně vysvětlit, jinak nebude k této formě podání přihlédnuto.
Připomeňme ještě, že u důchodového pojištění od loňska platí, že vyšel-li nový vyměřovací základ vyšší než ten původní, je nutné navýšit zálohu na pojistné, ale vždy až od následujícího měsíce po tom, v němž byl, nebo měl být přehled podán.
U zdravotního pojištění naopak platí, že novou výši zálohy vypočtenou dle přehledu zaplatí OSVČ poprvé už za měsíc, ve kterém byl, nebo měl být přehled podán.