Co dělat v případě, že jste udělali chybu v daňovém přiznání? Odpověď není jen jedna. Záleží, v jaké fázi si pochybení uvědomíte.
Co dělat, když máte v podaném přiznání chybu?
Podáváte-li daňové přiznání, jistě jste si všimli, že nahoře ve formuláři kromě klasického řádného daňového přiznání jsou ještě dvě možnosti: opravné a dodatečné.
Opravné přiznání
Opravné přiznání podáváte v případě, že jste zjistili v původním formuláři chybu před uplynutím termínu pro řádné podání platné pro vámi zvolený způsob podání (řádný termín pro papírová podání uplynul 1. dubna, pro elektronická uplynul 2. května, pro podání přes advokáta či daňového poradce uplyne až 1. července).
Příklad
Pokud jste podávali přiznání elektronicky, platil pro vás termín podání do 2. května. Vy jste ho ale podali už 10. dubna a za další týden si uvědomili svou chybu. Stihnete tedy podat do 2. května opravné přiznání.
Opravné přiznání v plném rozsahu nahrazuje původně podaný formulář, ke kterému se pak už nijak nepřihlíží. Vyplňte proto ten nový kompletně znovu, jako byste původní nepodávali. Nikde nevyčíslujte žádné rozdíly. V úvodu také nezapomeňte označit, že jde o opravné DAP.
S opravným přiznáním se nepojí žádná sankce. Pokud je nová výše daňové povinnosti vyšší a vy už máte daň uhrazenou, doplaťte rozdíl. V opačném případě si musíte požádat o přeplatek.
Dodatečné přiznání
Dodatečné přiznání podáváte, pokud si svou chybu uvědomíte až po uplynutí vašeho řádného termínu (který je spojen se zvoleným způsobem podání) a nestihnete už tedy podat opravné přiznání.
Příklad
Pokud jste podávali přiznání elektronicky, platil pro vás termín podání do 2. května. Vy jste ho podali v tento poslední den vaší řádné lhůty. Za tři dny si však uvědomíte svou chybu. Musíte už však podat dodatečné přiznání (liberační lhůty pro opožděné tvrzení či placení daně v tomto ohledu nehrají roli).
I v dodatečném přiznání je nutné uvádět celé hodnoty. Rozdíly oproti původním hodnotám vyplňujete až v šestém oddílu. A to tak, že:
- řádek 78: uveďte výši daně z původního formuláře podaného jako řádné přiznání (vyšel-li bonus, uvádějte ho s mínusem),
- řádek 79: uveďte novou výši daně – přepište hodnotu z ř. 77 z pátého oddílu (vyšel-li bonus, uvádějte ho s mínusem),
- řádek 80: rozdíl ř. 79 – ř. 78 (kladná hodnota znamená, že budete doplácet, záporná že vám část uhrazené daně bude finanční úřad vracet – pokud jste ji už zaplatili).
Další řádky tohoto oddílu vyplňují poplatníci, kteří uplatňovali daňovou ztrátu. Postup je uvedený v pokynech pro vyplnění.
V případě, že bude vaše daňová povinnost po opravě vyšší než je ta původně zaplacená, dodatečné přiznání podat musíte, a to do konce měsíce následujícího po tom, ve kterém jste chybu v původním formuláři zjistili. Do stejného termínu je také nutné doplatit daň, pokud vám opravou vyšla vyšší daňová povinnost.
Podáte-li dodatečné přiznání později, než byste měli, můžete dostat pokutu ve výši 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, maximálně však 5 % stanovené daně (nejvýše 300 tis. Kč). Pokuta se nepředepíše, je-li nižší než 1000 Kč. Penále za opožděnou platbu z doměřené daně na základě dodatečného přiznání, které sami podáte, finanční úřad účtovat nebude.
V případě, že se opravou výše daňové povinnosti sníží nebo nezmění, dodatečné přiznání podávat nemusíte, ale máte právo ho podat, pokud chcete. Vyjde-li po opravě daňová povinnost nižší než ta původně zaplacená, musíte si požádat o přeplatek na dani v dané části formuláře.
Termíny pro podání přehledů a související důležité informace najdete v samostatném článku.
Mají vám vracet? Samo od sebe to nepůjde
Znamená-li chyba v původním formuláři, že jste nejprve zaplatili vyšší daň, než vychází po opravě prostřednictvím opravného nebo dodatečného přiznání, bude vám finanční úřad přeplacenou část vracet. Neudělá to ale automaticky, musíte si o přeplatek požádat na konci formuláře. V případě přiznání v papírové podobě je nutné opatřit oddíl vlastnoručním podpisem, takže celkově jsou na formuláři přiznání v takovém případě rovnou dva (jednou z častých chyb je, že právě tento oddíl poplatníci zapomínají podepsat nebo rovnou celý vyplnit).
Zaměstnankyně finančního úřadu autorce poradila, že v těchto případech je možné nechat pole s výší přeplatku nevyplněné. Pokud byste se totiž spletli ve výpočtu a správce daně vám stanovil vyšší přeplatek než jste si vypočetli vy, bude vracet jen částku, kterou uvádíte v této žádosti.
Elektronicky se ještě přiznáte bez sankce
Na závěr připomeňme, že ještě stále máte pár dní na to, abyste podali elektronicky přiznání bez sankce. Řádný termín uplynul 2. května, takže ještě do 9. května můžete podat přiznání bez sankce. Liberační lhůta, během které podáte formulář bez pokuty, trvá pět pracovních dní. Na včasnou platbu tolik času nemáte, protože v tomto případě je liberační lhůta dlouhá jen tři pracovní dny a končí letos tedy 7. května.
Po uplynutí těchto lhůt budete moci bez sankce podat přiznání už jen přes daňového poradce či advokáta, a to do 1. července.